Náš program

Úvodní slovo předsedy Pavla Bělobrádka

Vážení spoluobčané!

Naše společnost nefunguje tak, jak má. Již přestáváme doufat v lepší budoucnost, v parlamentní demokracii, v ekonomickou prosperitu a nevěříme ani vlastnímu státu a jeho schopnosti zajistit spravedlnost. Naším společným úkolem je tuto krizi důvěry překonat. Náš program proto nabízí konkrétní opatření jak DÁT ZEMI DO POŘÁDKU.

Naším ekonomickým programem je sociálně tržní hospodářství. Je to program odpovědné a solidární křesťansko-demokratické politiky, která je založena na podpoře podnikání, fungující a transparentní státní správě, efektivním trhu práce, dlouhodobě udržitelném penzijním systému, sociálním smíru ve společnosti a investicích do vzdělání, vědy a výzkumu.

Česká ekonomika si prošla nejdelší recesí ve své historii. Ta byla zapříčiněna chybnou hospodářskou politikou. Minulá vláda pod heslem ozdravení veřejných financí recesi ještě umocnila. Domácí ekonomika klesala a místo pomoci se dočkala podpásové rány – snižování investic ze strany státu a zvýšení daní v tu nejhorší možnou chvíli. Zatímco okolní země ekonomicky rostly, ČR klesala.

Z krize nás nedostane ani rating, ani obří stavby. Účinnou cestou, jak zajistit lidem práci a ekonomice růst, je podpora malých a středních firem. V zemi, kde se daří malým a středním firmám, je prosperita. Kromě domácího průmyslu a podnikání podpoříme i technické vzdělávání a spolupráci firem a škol, aby naše školství nevychovávalo budoucí nezaměstnané.

Dítě nesmí být sociální problém. KDU – ČSL bude prosazovat, aby stát přestal diskriminovat pracující rodiče vysokými daněmi nebo nemožností sehnat místo v mateřské školce. Nechceme dotovat rodiny s dětmi, ale chceme jim ponechat co nejvíce peněz, které si vydělají. Náš program přichází s řadou opatření, od společného zdanění manželů až k zajištění dostatečného množství míst ve školkách. Dalším krokem je přestat trestat ty, kdo pracují, i jejich zaměstnavatele vysokými odvody. Práce se musí vyplácet, kdo pracuje, musí na tom být lépe, než kdyby žil ze sociálních dávek.

Ochráníme občany před neúměrnými exekucemi a lichvou. Zaměříme se především na zamezení excesů v oblasti nákladů řízení a odměn advokátů a exekutorů. Zvýšíme ochranu občanů před lichvou – zakážeme půjčky s úrokem nad 20 % RPSN.

Pokud něco v České republice opravdu nefunguje, pak je to státní správa. Neefektivní a zkorumpovaný stát je hlavní brzdou prosperity. Zasadíme se o schválení zákona o státní službě, který pomůže poctivým úředníkům a o skončení nehorázných platů a odměn v polostátních a státních podnicích.

Kvalitu potravin musí zajistit stát. Naším národním zájmem je chránit naše kvalitní producenty potravin a kvalitní kontrolou s účinnými postihy vyslat vzkaz všem výrobcům a obchodníkům, že vyrábět a dovážet nekvalitní výrobky do České republiky se nevyplatí. Zavedeme přísné tresty a udělování pokut s ohledem na obrat společnosti.

Budeme bez kompromisů potírat korupci. Polovičatá řešení nepřinesou očekávaný výsledek. Budeme pro úplný zákaz anonymních akcií, povinná majetková přiznání nebo pro zřízení specializované protikorupční složky státního zastupitelství.

Dát zemi do pořádku je nutnost. My, křesťanští demokraté, slibujeme, že na to nebudeme potřebovat ani více peněz od občanů, ani více státní moci.

Pavel Bělobrádek
předseda KDU – ČSL

 

OFICIÁLNÍ VOLEBNÍ PROGRAM – KOMPLET

 

7 důvodů proč volit KDU-ČSL

 

Seznamte se s našimi kandidáty ZDE

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *